RGC2A60D10KKE - GavazziAutomation
Zurück zur Übersicht
Solid State Relay
DIN rail mount
SSR_RGC2_54mm_s_KKE.png
RGC2A60D10KKE
2-pole DIN-rail mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 660 Vac (1200 Vp), Rated current (Ie): 10 Aac, Control voltage (Uc): 5 - 32 Vdc, Built-in overvoltage protection
Spezifikationen
Output switching mode
Zero cross
Number of poles
2
Rated current AC-51
10 A
Rated current AC-53a
5 A
Operating voltage
42 V ... 660 V
Control voltage AC
0 V ... 0 V
Control voltage DC
5 V ... 32 V